top of page

DLA MŁODEJ RODZINY

autorzy : Dorota Jaśkiewicz / Anna Kolesińska / Mikołaj Wierszyłłowski

2019

foto : Maciej Frydrysiak

Mieszkanie znajduje się na warszawskim Ursynowie, w nowej zabudowie wkomponowanej w stare osiedla z wielkiej płyty. To okolica lubiana przez młode rodziny – jest bezpiecznie, zielono i można tu znaleźć sporo miejsc sprzyjających rekreacji.

Taką rodziną 2+1 są również klienci pracowni, gdy rozpoczyna się praca nad projektem. Do mieszkania wprowadzają się jednak już jako większa rodzina 2+2. Ich główną potrzebą była jak największa funkcjonalność wnętrza z uwagą na to, że będą tam mieszkały dzieci.
Pierwotny rzut mieszkania ma sporo zakamarków, dużo miejsca zajmuje komunikacja. Wzdłuż całej elewacji biegnie balkon, który jest największym atutem mieszkania.
Przyjęliśmy zasadę, że wykorzystujemy każdą wolną przestrzeń,
by za wszelką cenę wyeksponować ścianę z rzędem okien prowadzących na balkon.
To mieszkanie żyje cały czas — nie ma wolnego. Jest spiżarnia ukryta za żółtym ekranem, dzięki któremu możemy zarządzać przestrzenią
i w razie potrzeby otworzyć ją na strefę dzienną. Wąski korytarz prowadzący do sypialni to równocześnie spora garderoba z rzędem szaf z lustrzanymi drzwiami, panel ze sklejki przesłania wejście do pralni. Strefa rodziców to również zbór wielu funkcjonalności : domowe biuro, garderoba, sypialnia, a zarazem umywalnia i łazienka jako jedyna przestrzeń ze ściśle zaznaczonymi granicami. Wszystkie szafy, łącznie

z kuchnią, zwieńczone są wijącą się wzdłuż całego mieszkania biblioteką pod sufitem.

WSZYSTKO W AMFILADZIE

bottom of page